Leer

 

Foto

 

Seguint la línia de treball amb la Conselleria d'Educació, Amparo Minguet, directora de FESORD CV ser va reunir amb Miguel Soler, SA d'Educació, i Jaume Fullana, Dgral de política Educativa, per a avançar sobre la inclusió de la llengua de signes en el sistema educatiu valencià. Tal com avala l'Estatut d'Autonomia en el seu article 13.4, la Llei 27/2007, per la qual es reconeixen les llengües de signes espanyoles i finalment l'article 24 de la Convenció de l'ONU, pels drets de les persones amb discapacitat, el qual encara requereix un esforç major per part de les administracions per a la seua implementació.

Amparo Minguet va incidir en la necessitat de treballar d'una manera seriosa amb projecció de futur cap a la consolidació de la presència de la llengua de signes en infantil i primària. On el projecte pilot d'inclusió de la LS que es va realitzar el passat curs en el col·legi Lluis Fortich_IVAF ha de ser el punt de partida per a crear noves vies de col·laboració, cap a projectes educatius bilingües de llengua oral i llengua de signes per a l'alumnat sord.

Així mateix, en els últims anys la presència d'intèrprets de llengua de signes en l'ESO, Batxillerat i Cicles formatius ha augmentat considerablement, qüestió molt satisfactòria per a la nostra entitat. Però Fesord segueix veient la necessitat de la regulació i ordenació de la presència d'este professional en els IES de la Comunitat Valenciana, per la qual cosa va anar un dels temes tractats en la reunió. Des de Conselleria es vol executar aquesta qüestió per a poder donar així una resposta eficaç a l'alumnat sord, que sol·licita un accés al currículum formatiu en llengua de signes.

Des de la nostra entitat es va transmetre la satisfacció per l'aposta per este recurs que afavoreix a les persones sordes la consecució de titulacions que possibiliten una posterior inserció laboral de qualitat.

La Federació està a la disposició de l'administració educativa per a establir sinergies que facen possible la presència de la llengua de signes en les aules de la Comunitat Valenciana i confiem en la voluntat de la Conselleria per a seguir en este camí d'estreta col·laboració.

Las cookies nos permiten ofrecer nuestros servicios. Al utilizar nuestros servicios, aceptas el uso que hacemos de las cookies. Ver política